Manchester City cu Zinchenko a distrus Leeds

15 dec. 2021,, 08:19   Sport
2687 0

În acest meci șase jucători concomitent ai Manchester City au marcat goluri.

Manchester City a distrus echipa Leeds în meciul din etapa a 17-a a campionatului Angliei. Meciul a avut loc pe stadionul Etihad și s-a încheiat cu un scor de 7:0.

Echipa Manchester City a preluat controlul deja în minutul opt. Phil Foden a deschis scorul în minutul 8, marcînd direct în colțul din stînga al porții adversarului.

Jack Grealish a majorat diferența în minutul 13, iar Kevin De Bruyne a înscris pentru 3-0 în minutul 32.

După pauză, scorul a căpătat proporții. Mahrez a înscris pentru 4-0 în minutul 49. De Bruyne a semnat "dubla" în minutul 62, iar spre sfârșitul meciului fundașii Stones și Ake au dus scorul la 7-0, după ce au punctat în minutele 74 și 78.

Fundașul ucrainean al Manchester City, Alexandr Zinchenko a ieșit în componența de start și a petrecut pe teren toate cele 90 de minute. El nu s-a putut face remarcat prin acțiuni eficiente.

Manchester City-Leeds United 7: 0
Goluri: Foden, 8, Grealish, 13, DeBruyne, 32, 65, Mahrez, 49, Stones, 74, Ake, 77
Manchester City: Ederson - Stones, Dias (Ake, 65), Laporte - DeBruyne, Rodri (Fernandinho, 56), Zinchenko - Silva (Gundogan, 46) - Mahrez, Grealish, Foden.
Leeds United: Meslier - Dallas, Ayling, Llorente, Firpo (Drameh, 73) - Shackleton (Klich, 39), Forshaw, Harrison - Roberts - Raphinha, James (Gelhardt, 46).
Avertismente: Dias-Firpo.