Cutremure stiri: 506

Paralimpicul Ștefan Roșca a cîștigat medalia de aur la Cupa Mondială de powerlifting

28 mar. 2021,, 13:30   Sport
3208 0

Performanță răsunătoare pentru sportul moldovenesc! Paralimpicul Ștefan Roșca a cîștigat medalia de aur la Cupa Mondială de powerlifting, desfășurată la Manchester.

Cu un rezultat de 194 kilograme ridicate, sportivul, care a reprezentat Moldova la Jocurile Paralimpice din 2012, s-a clasat pe primul loc în categoria sa de greutate, transmite publika.md.

Roșca nu a fost singurul moldovean care a urcat pe podium la Manchester. Tot la categoria de 97 de kilograme, Denis Raiul s-a clasat pe locul trei și s-a ales cu medalia de bronz.