Arşiţa stiri: 229
Preşedintele stiri: 4160

Tenismenii ruşi au făcut furori la turneul internaţional Cupa Sturdza de la Chişinău

18 feb. 2013,, 17:12   Sport
2798 0
Tenismenii din Rusia au dominat ediţia a 14-a a Turneului International ITF, G-II, “Trofeul D. Sturdza”, care s-a desfăşurat la Chişinău în incinta Şcolii Sportive Republicane de Tenis din Republica Moldova.

La proba de simplu masculin a cîştigat tenismanul rus Daniil Mevdedev, care l-a învins în finală pe Luca Tatomir din România.

La proba de simplu feminin, victoria a fost de partea sportivei Daria Lodikova din Rusia, care s-a impus în faţa tenismanei Elena Ruse din România.

Jucătorii din Moldova nu au fost prezenţi în topurile favoriţilor.

La concurs au participat peste 100 de tenismeni din Moldova, România, Ucraina, Rusia Belarus, Marea Britanie, Ungaria, Lituania, Franţa, Germania, SUA, Portugalia, Belgia, Elveţia, Italia şi Cehia.