Cutremure stiri: 502

Ploaie de goluri în Liga Campionilor

22 oct. 2014,, 11:45   Sport
3619 0
Aseară statistica a fost dată peste cap iar amatorii fotbalului s-au bucurat din plin de un număr record de goluri marcate în istorie într-o seară a Ligii Campionilor.

Şahtior i-a umilit pe Bate Borisov cu 7-0 în deplasare iar nemţii de la Bayer Munchen au făcut instrucţie cu AS Roma chiar la ea acasă cu 7-1.

Cel mai dramatic meci s-a jucat în Germania.Shalke a învins Sporting Lisabona cu 4-3, după ce a reuşit desprinderea pe tabelă în minutul 90.

Iată rezultatele complete

• Grupa E
• ŢSKA Moscova - Manchester City 2-2 (Doumbia 64', Natcho 86' - Aguero 29', Milner 38')
• AS Roma - Bayern Munchen 1-7 (Gervinho 66' - Robben 8', 31', Gotze 24', Lewandowski 25', Muller 36', Ribery 78', Shaqiri 80')

• Grupa F
• APOEL - PSG 0-1 (Cavani 87')
• Barcelona - Ajax 3-1 (Neymar 8', Messi 25', Ramirez 94' - El-Ghazi 89')

• Grupa G
• Schalke 04 - Sporting Lisabona 4-3 (Obasi 34', Huntelaar 51', Howedes 60', Choupo-Moting 93' - Nani 16', Silva 63', Silva 78')
• Chelsea - NK Maribor 6-0 (Remy 13', Drogba 23', Terry 31', autogol Viler 54', Hazard 76', Hazard 90')

• Grupa H
• BATE Borisov - ŞahtiorDoneţk 0-7 (Alex Teixeira 11', Luiz Adriano 28', 36', 40', 44', 80', Douglas 35')
• FC Porto - Athletic Bilbao 2-1 (Herrera 45', Quaresma '75 - Fernandez 58')

Cîteva detalii despre noile recorduri bătute a seară

Cea mai mare medie de goluri pe meci înscrise într-o seară de LigaCampionilor (5)
Lionel Messi (69) s-a apropiat la două goluri de recordul all-time de goluri în Liga Campionilor, record deţinut de Raul Gonzalez (71).

Şahtior a stabilit un nou record de goluri marcate într-o repriză în Liga Campionilor

Luiz Adriano a devenit primul jucător din istorie care a marcat în deplasare 5 goluri în Liga Campionilor