Cutremure stiri: 507

FC Codru Lozova a obținut licența națională

5 mar. 2019,, 09:30   Sport
2911 0

Este oficial! În următoarea ediție de campionat al Diviziei Naționale de fotbal vor juca 8 cluburi. Ultima formație care a fost licențiată este CodruLozova.

Cîștigătoarea competiției din 2018 în Diviziei A a convins comisia de licențiere a Federației Moldovenești de Fotbal că dispune de toate condițiile necesare pentru a evolua la acest nivel. Lozovenii își vor găzdui adversarii la complexul sportiv "Zimbru" din capitală.

Zaria Bălți este o altă formație care a fost licențiată, însă, pentru că în clasamentul final al ediției trecute a Diviziei Naționale a fost pe ultimul loc, în anul competițional 2019 va fi nevoită se joace în Divizia A.

Noul sezon fotbalistic intern va începe pe 10 martie, atunci cînd Sheriff Tiraspol și Milsami Orhei se vor afla față în față și își vor disputa Supercupa Moldovei. Șase zile mai tîrziu va debuta și noua ediție a Diviziei Naționale de fotbal.