UEFA anunţă nominalizaţii pentru titlul de jucătorul sezonului

21 aug. 2018,, 21:00   Sport
2751 0

Croatul Luka Modric, portughezul Cristiano Ronaldo şi egipteanul Mohamed Salah au fost nominalizaţi de UEFA pentru titlul de cel mai bun jucător al sezonului 2017-2018, a anunţat luni forul fotbalistic european.

Cîştigătorul va fi anunţat cu ocazia tragerii la sorţi a grupelor Ligii Campionilor, pe 30 august, la Monaco. În acea zi, UEFA va organiza o ceremonie în care vor fi cunoscuţi şi cîştigătorii altor distincţii. Cel mai bun jucător din sezonul trecut al Europa League va fi cunoscut ziua următoare.

Mijlocaşul Luka Modric a cîştigat în sezonul trecut Liga Campionilor cu Real Madrid şi a jucat finala Cupei Mondiale 2018 cu naţionala Croaţiei, fiind desemnat cel mai bun jucător al turneului final.

Atacantul Cristiano Ronaldo (Real Madrid/Juventus Torino şi Portugalia) a cîştigat pentru a cincea oară Liga Campionilor, ceea ce este un record, şi a fost pentru a şasea oară golgheter al acestei competiţii.

Atacantul Mohamed Salah a jucat finala Ligii Campionilor şi a stabilit mai multe recorduri în primul său sezon la Liverpool.

UEFA a anunţat numele jucătorilor clasaţi pe locurile 4-10 în ancheta pentru cel mai fotbalist al stagiunii trecute: