Cutremure stiri: 506

Un student al Academiei Militare este campion european la Jiu-Jitsu

4 apr. 2013,, 10:30   Sport
3535 0
Un student al Academiei Militare "Alexandru cel Bun", Sergiu Bejan, a cîştigat medalia de aur la Campionatul European la Jiu-Jitsu, desfăşurat recent în oraşul PoЕѕarevac, Serbia.

Locotenent-colonelul Igor Gîlca, lector la catedra pregătire fizică şi sport a Academiei Militare, din componenţa lotului naţional al Republicii Moldova, la campionatul Jiu-Jitsu au participat patru studenţi şi un ofiţer de la Academia Militară a Forţelor Armate "Alexandru cel Bun", toţi ei clasîndu-se pe primele locuri. Studenţii Nicolae Galbură şi Pavel Şulga au obţinut medalia de argint la categoriile de greutate 73 kg şi, respectiv, 60 kg. Totodată, doi reprezentanţi ai instituţiei militare , studentul Andrei Manic şi locotenent-colonelul Igor Gîlca, s-au plasat pe locul trei, fiind medaliaţi cu bronz la categoriile de greutate 60 kg şi, respectiv, 90 kg. La competiţia de Jiu-Jitsu din acest an au participat 360 sportivi din 13 ţări, Republica Moldova fiind reprezentată de 18 luptători.

Lotul moldovenesc a cîştigat 16 medalii, dintre care şapte de aur, şase de argint şi trei de bronz. Campionatul Mondial la Jiu-Jitsu se va desfăşura în perioada 22-29 aprilie, curent, în oraşul Antalia, Turcia.