Cutremure stiri: 502

Chelsea Londra şi Real Madrid – primele semifinaliste (VIDEO)

9 apr. 2014,, 13:46   Sport
4135 0
Echipa antrenată de Jose Mourinho reuşeşte o calificare dramatică în semifinalele Ligii Campionilor după ce a întors în retur rezultatul de 1-3 din turul cu Paris Saint Germain. Chelsea avea nevoie de un 2-0 pe Stamford Bridge şi a obţinut rezultatul după golurile marcate de Schurrle în minutul 32 şi Demba Ba cu patru minute înaintea finalului.

PSG a încercat să reziste printr-o apărare de fier, însă, în absența lui Zlatan Ibrahimovic, nu a reușit să emită prea multe pretenții în returul cu Chelsea.

În celălalt meci al serii Borussia Dortmund a fost la un pas de a trimite meciul în prelungiri. Madrilenii au fost surprinşi de tactica ofensivă, dar şi de caracterul nemţilor, care, în minutul 24 şi 37, au punctat prin Marco Reuse.

În partea secundă germanii au continuat asaltul şi au ratat alte două ocazii mari prin Mkhitaryan.

Astfel, Chelsea Londra şi Real Madrid sînt primele două echipe calificate în semifinalele competiţiei.